Kā izvēlēties pupiņas garšīgai kafijai?

20.1.2020

Kafijas pupiņas, to izvēle un sagatavošana ir nozīmīga ikvienam patiesam kafijas cienītājam. Gedimins Sereika, kafijas apmācību eksperts no Paulig un SCA sertifikāta ieguvējas, labprāt dalīsies ar dažiem ieteikumiem, kā izvēlēties un kādi apstākļi jāņem vērā, izvēloties kafiju, kā arī pastāstīs jums, kā pagatavot visgaršīgāko kafiju.

Kafijas pupiņas neapšaubāmi ietekmē kafijas garšu. Pupiņu izvēle ir milzīga. Kā nepieļaut kļūdas un izvēlēties vislabākās?

Pirmkārt, jums jāuzdod sev divi jautājumi: Vai jums garšo melna kafija vai kafija ar pienu? Vai jums garšo rūgta vai ne tik rūgta kafija? Jūsu kafija būs vieglāka un maigāka, ja jūs to gatavosiet no vidēji vai viegli grauzdētām 100% arabikas šķirnes kafijas pupiņām. Kafija, kas pagatavota no viegli grauzdētām pupiņām, jādzer bez piena, jo tas nomāc kafijas maigo garšu. Ja vēlaties vidēji stipru kafiju, izvēlieties vidēji grauzdētas kafijas pupiņas. Kafija, kas pagatavota no šādām pupiņām, būs izcila neatkarīgi no tā, vai pasniegsiet to ar vai bez piena. Kafijai, kas pagatavota no tumšākām un ilgāk grauzdētām pupiņām, būs rūgtāka un intensīvāka garša. Paulig Arabica Dark ir tieši tāda. Kafijai, kas pagatavota no robusta šķirnes kafijas pupiņām, būs izteiktāka garša: Paulig Classic Crema, kurā arabikas šķirnes pupiņām pievienots nedaudz robusta šķirnes pupiņu, ir stiprāka, un tai ir augstāks kofeīna saturs. Ja pagatavosiet šo kafiju kafijas automātā, dzēriena augšpusē būs samtaina kārtiņa, tā saucamai crema.

Espresso un tā radinieki latte un kapučīno ir lieliski, ja tos gatavo kafijas automātā, un šādā gadījumā jums neapšaubāmi jāizvēlas espresso kafijas pupiņas. Tradicionālā espresso garša ir arabikas un robusta kafijas pupiņu šķirņu sajaukums; pupiņām jābūt tumšākām, lai iegūtu raksturīgo espresso rūgtumu. Ja jūs neesat rūgtuma cienītājs, izmēģiniet Paulig Arabica Espresso un pagatavojiet maigu kapučīno vai latte. Salīdzinājumā ar robusta šķirnes kafijas pupiņām arabika šķirnes kafijas pupiņās ir zemāks kofeīna saturs, tāpēc, ja vēlaties samazināt uzņemto kofeīna daudzumu, iesakām izvēlēties 100% arabikas šķirnes kafijas pupiņas.

Vai uzraksts „100% arabikas šķirnes kafijas pupiņas” uz etiķetes apliecina kafijas kvalitāti?

Arabikas šķirnes kafijas pupiņas ir nedaudz dārgākas, jo kafijas koki, kuros aug šīs šķirnes augļi, ir trausli un tiem nepieciešamas īpašas rūpes, tāpat tos biežāk ietekmē kaitēkļi un slimības, un tie ir jutīgāki pret laikapstākļiem. Tāpat globālā sasilšana īpaši ietekmē šos kafijas kokus. Robusta šķirnes kafijas koki ir izturīgāki, tāpēc tie ir lētāki. Taču abas kafijas pupiņu šķirnes var būt sliktas, vidējas vai izcilas kvalitātes. Lielākie kafijas ražotāji pievieno robusta šķirnes kafijas pupiņas, lai iegūtu bagātīgāku kafijas garšu un krēmīgo slāni crema. Tāpēc robusta šķirnes kafijas pupiņas bieži tiek izmantotas dažādos espresso maisījumos.

Ieteikumi tiem, kuriem mājās ir kafijas automāts

Mājas gatavota garšīga kafija ir iemesls, kāpēc kafijas automātu pārdošanas daudzums ir sasniedzis nebijušus apmērus. Taču – vai jaunas kafijas pupiņas vienmēr ir garantija, ka kafija garšos izcili? Ja kafijas garša ir vilšanās, vēl nezaudējiet cerības – iespējams, jāmaina kāds kafijas automāta iestatījums.

Kafijas automāti parasti tiek pārdoti ar rūpnīcas iestatījumiem, kas, iespējams, neatbilst jūsu vēlamajai kafijas garšai. Jūs varat mainīt iestatījumus pēc saviem ieskatiem, lai automāts pagatavotu tieši tādu kafiju, kādu vēlaties. Bieži vien sliktā garša ir saistīta ar nepietiekamu maluma līmeni vai ūdens daudzumu. Tālāk sniegti daži ieteikumi:

  • ja kafija ir ļoti rūgta, iespējams, tā ir pārāk smalki samalta – iestatiet rupjāku malumu;
  • ja kafija ir pārāk skāba, nepieciešams smalkāks malums, tāpat jūs varat palielināt kafijas daudzumu uz vienu tasi;
  • ja kafija ir maiga un ūdeņaina, tas, iespējams, saistīts ar to, ka pupiņas samaltas pārāk rupji – iestatiet smalkāku malumu. Tāpat jūs varat palielināt kafijas daudzumu uz vienu tasi;
  • ja varat kafijā sagaršot degumu, izvēlieties rupjāku malumu.

Parasti jāizmanto 100–120 ml ūdens uz vienu tasi, kafijas daudzumam uz vienu tasi jābūt no 7 līdz 9 g. Pagatavojot kafiju lielākā tasē, jums, iespējams, jāveic pagatavošana divas reizes, ievērojot ieteiktās proporcijas.

Skābeklis, gaisma un karstums ir lielākie kafijas ienaidnieki. Mēs iesakām glabāt maltu kafiju un kafijas pupiņas to oriģinālajā iepakojumā, kas īpaši piemērots, lai saglabātu kafiju svaigu ilgāku laiku. Ja jums ir iemīļots kafijas uzglabāšanas trauks, ievietojiet kafiju tajā ar visu oriģinālo iepakojumu.

Back to top