Kafija nāk no tālienes

Kafiju audzē 50-60 valstīs visā pasaulē. Vadošās audzētājvalstis ir Brazīlija, Vjetnama, Kolumbija, Indonēzija un Indija, kuras saražo aptuveni 70% no visas kafijas pasaulē. Vairāk nekā 20 miljoni cilvēku nopelna iztiku, audzējot kafiju. Vairāk nekā 70% no pasaules kafijas nāk no mazām saimniecībām. Tādēļ kafijas tirdzniecība ir gan ekonomiski, gan sociāli ļoti svarīga daudzās attīstības valstīs.

Kafija aug siltos reģionos

Kafija aug reģionos starp dienvidu un ziemeļu saulgriežu loku 600-1600 metru augstumā virs jūras līmeņa. Pret aukstumu vārīgais kafijas augs var izaugt pat par līdz 10 metrus augstu koku. Tomēr kafijas audzētavās un plantācijās kafijas augu augstums parasti tiek ierobežots, lai atvieglotu ražas ievākšanu.

Kafijas augs sāk dot ražu 2-4 gadu vecumā. No viena krūma var iegūt aptuveni 400-1500 gramus zaļās kafijas. Kafijas augļi, kas pēc izskata atgādina ķirša ogas, ir gatavi ievākšanai, kad tie ir kļuvuši tumši sarkani. Kafijas pupiņas atrodas augļa iekšienē, kur tās pasargā pergamentam līdzīga membrāna.

Kvalitāte ir kafijas iepirkšanas stūrakmens

Paulig savu zaļo kafiju iepērk no dažādām valstīm, tai skaitā Brazīlijas, Kolumbijas, Peru, Gvatemalas, Kenijas un Etiopijas. Lielāko daļu mūsu kafijas pērkam nepastarpināti no eksportētājiem izcelsmes valstīs, kur Paulig ir pazīstams kā augstas kvalitātes kafijas pircējs. Paulig kvalitāte ir atsevišķs jēdziens kafijas nozarē. Paulig iepērk aptuveni 0.7% no ikgadējās kafijas ražas pasaulē – kopumā vairāk nekā 60 miljonu kilogramu zaļās kafijas no 10-15 dažādām valstīm.

Paulig piedāvātās kafijas - tie rūpīgi izstrādāti maisījumi, ko gatavo no dažādām kafijas šķirnēm, kas importētas no dažādām izcelsmes valstīm. Katra produkta īpašais garšas raksturs ir uzmanīgi pārdomāts. Mēs iepērkam tādu zaļo kafiju, kuras kvalitāte ir augstāka par vidējo, un par to arī piemaksājam vairāk. Papildus garšas un citām kvalitātes īpašībām ir svarīgi, lai mums būtu pietiekams apjoms nepieciešamo zaļo kafijas veidu. Tā mēs varam garantēt, ka katra tasīte mūsu labi zināmo produktu vienmēr garšos lieliski.

 

Kafiju pārvadā kuģi

Pēc tam, kad mūsu kvalitātes eksperti ir notestējuši partijas paraugus un tos apstiprinājuši, kafija kravas kuģos tiek vesta no izcelsmes valsts uz kontinentālo Eiropu un Somiju. Pirms došanās uz Somiju, konteinerkuģi dodas no izcelsmes valstīm uz kontinentālo Eiropu, visbiežāk uz Hamburgu un Antverpeni. Visātrāk kafija nonāk Vousāri ostā no Brazīlijas - aptuveni trīs nedēļu laikā, bet kafijas piegāde var aizņemt līdz pat diviem mēnešiem.
Katru gadu mēs importējam vairāk nekā 60 000 tonnu zaļās kafijas. Kafiju piegādā Vuosāri ostā, kura atrodas tieši blakus grauzdētavai. Lielākā daļa (87%) Paulig saņemtās kafijas ir iepakota praktiskos, konteinera lieluma maisos, kuros ietilpst aptuveni 20 000 kg zaļās kafijas. Pārējā zaļā kafija tiek piegādāta tradicionālajos 60 kg džutas maisos, kas, atkarībā no kafijas kategorijas, ļauj iekraut konteinerā ap 17-19 tonnu kafijas.
Zaļās kafijas iepirkšana Tveras grauzdētavai tiek veikta no Somijas, taču kafijas kravas piegādā tieši uz Krieviju. Pašlaik galvenā osta šo kravu piegādei ir Kotkas osta Somijas austrumdaļā. No turienes kafijas konteinerus ar sauszemes transportu nogādā Tverā. Sauszemes transports ir visefektīvākais pārvadājumu veids starp jūras ostu un grauzdētavu.
Vuosāri ostā kafijas konteinerus kravas automašīnas nogādā  tieši no ostas teritorijas uz grauzdētavu, kur,  pēc kvalitātes pārbaudes, kafiju uzglabā zaļās kafijas silosos; no tiem kafija nonāk ražotnē. No gatavo produktu noliktavas kafiju nosūta vairumtirgotāju izplatīšanas centriem vai eksportē uz ārzemēm.

Patīkami brīži kafijai

Somi ir pasaulē visentuziastiskākie kafijas dzērāji – vidēji tiek izdzertas piecas tasītes kafijas dienā. Maskavā un Sanktpēterburgā, kā arī Baltijas valstīs cilvēki izdzer 1-3 dažādos veidos pagatavotas kafijas tasītes dienā.
Mēs aktīvi sekojam līdzi kafijas tendencēm dažādos tirgo, kā arī kā mainās patērētāju uzvedība un iecienītākās garšas. Mēs nepārtraukti strādājam pie produktu un pakalpojumu klāsta uzlabošanas, sadarbojoties ar mūsu partneriem, klientiem un patērētājiem, ar kuriem sazināmies ne tikai ikdienas darbā, bet arī caur uzņēmuma klientu apkalpošanas dienestu, tirdzniecības izstādēs un pasākumos, kā arī sociālajos medijos. Labas zināšanas par un aktībs dialogs ar patērētājiem ļauj iekļaut jaunus produktus kafijas piedāvājumā un nodrošināt plašu garšu klāstu visdažādākajām gaumēm.

Galvenās komerciālās kafijas šķirnes

Arabica  
Arabika (Coffea arabica) šķirnei piemīt niansētas garšas īpašības. Aptuveni 60% no pasaulē saražotās kafijas ir arabika.   Robusta (Coffea canephora) – kā jau to norāda nosaukums, šai šķirnei ir robustāka garša. Tā ir piemērota tumšās kafija maisījumiem, piemēram, espresso. Aptuveni 40% no pasaulē saražotās kafijas ir robusta.

 

No kafijas augļa līdz pupiņām

Kahvimarjasta jalostuu kahvipapuKafijas ražu ievāc ar rokām vai mehāniski, atkarībā no valsts un reģiona. Vākšana ar rokām ir raksturīga, piemēram, Kolumbijā, Centrālajā Amerikā un Āfrikā, kur kafija parasti tiek audzēta kalnu nogāzēs. Tehnika var tikt izmantota Brazīlijas līdzenumos. Pēc novākšanas augļi ir ātri jānogādā pārstrādes rūpnīcās, lai saglabātu to kvalitāti. Sēklas (jeb kafijas pupiņas) tiek atdalītas no augļa, un pēc tam tās attīra, izkaltē un sašķiro. Kafijas pupiņas tiek apstrādātas līdz tās ir gatavas pārdošanai. Tad tās nonāk pie eksporta uzņēmumiem, kas pārdod kafiju un piegādā to visā pasaulē.

Nozīmīga prece pasaules tirdzniecībā

Zaļā kafija vērtības ziņā ir otrs visvairāk tirgotais izejmateriāls pasaulē tūlīt aiz naftas. 2010. gada ražas sezonā pasaulē saražoja 134,1 miljonu kafijas maisu (60 kg), un 2011. gada raža bija 132,4 miljoni maisu. Lielākās ražotājvalstis bija Brazīlija, Vjetnama, Etiopija un Indonēzija. Avots: ICO

Zaļās kafijas cenu ietekmē dažādi faktori, piemēram, pieprasījums un piedāvājums, ražas prognozes, laika apstākļi un nokrišņu daudzums. Būtiskas cenu svārstības vērojamas, ja notiek straujas izmaiņas tirgū vai produkcijas kvantitātē un kvalitātē. Pēdējo gadu laikā, investējot  produktos, ieguldījumu fondu darbības ir veicinājušas cenu svārstības.
Kafijas cenu nosaka preču biržas. Paulig visvairāk izmantotā arabika kafija tiek kotēta Ņujorkas Kafijas biržā, bet atsevišķiem produktiem pievienotā robusta kafija – Londonas Kafijas biržā. Lai arī cenu līmeni nosaka preču biržā, pati tirdzniecība notiek starp pircēju un pārdevēju.

Garšu veido grauzdēšana

Brīnišķīgā kafijas garša, aromāts un krāsa veidojas grauzdēšanas procesā. Tā laikā no zaļās kafijas iztvaiko ūdens, un zaļganā krāsa pakāpeniski kļūst brūna. Mainās arī pupiņu sastāvs – olbaltumvielas un ogļhidrāti sadalās aminoskābēs un cukuros, kuriem mijiedarbojoties veidojas simtiem garšas variāciju. Arī zaļajā kafijā esošās skābes grauzdēšanas laikā sadalās. Jo tumšāks grauzdējums, jo mazāk skābuma ir kafijā. Atkarībā no kafijas veida grauzdēšana ilgst 5-15 minūtes 400°C karstā gaisa plūsmā.
Paahdossa syntyvät aromit
Pēc grauzdēšanas kafiju samaļ, iepako un nogādā noliktavā, no kurienes to piegādā tālāk klientiem. Kafija nonāk veikalu plauktos un sasniedz patērētāju. Vismodernākās iepakojuma tehnoloģijas un augstas kvalitātes iepakojuma materiāli nodrošina Paulig kafijai viena gada svaiguma garantiju. Parasti kafijas produktiem izmanto laminētu iepakojumu. Visiecienītākais ir 500 g vakuuma iepakojums, kurā visvairāk pārdodam mūsu populārāko maisījumu – Juhla Mokka un Presidentti.

Paulig kvalitātes pārvaldība ir balstīta uz starptautisko ISO 22000 standartu. Svarīga daļa kvalitātes nodrošinājumā ir patstāvīga uzraudzība visos kafijas apstrādes posmos, sākot no zaļās kafijas iepirkšanas līdz pat gatavam produktam. Degustatoru komanda, kas sastāv no vairākiem Paulig darbiniekiem, veic kafijas sensoro novērtēšanu, pārbaudot kafijas izskatu, aromātu un garšu visos kafijas ražošanas ķēdes posmos – no pupiņas līdz kafijai.

Back to top