Vēsturiskā Havana- Karību jūras pērle

13.8.2018

Veci auto un daudzkrāsaini nami- vēsturiskā Havana ir īsta Karību jūras pērle. Vai meklē vietu, kur vienmēr spīd saule? Vai Tevi aizrauj vēsture? Havanā sastapsi priecīgas un smaidošas sejas, slavenos cigārus un ļaužu pilnas ielas.

Tā ir salda, melna un stipra. To dzer vienatnē no rītiem, bet vislielākā loma kafijai ir tieši saviesīgās situācijās. Kad kaimiņš ierodas ciemos sarkanā 1950. gada Cadillac zīmola auto, vai draugu kompānijā rit spraigas sarunas dzirkstošā spāņu valodā- te piedien arī tasīte kafijas. Kafija tika ievesta Kubā 18. gadsimtā no Haiti un iekārtojās uz palikšanu. Vēsturiski centrālajā un austrumu Kubā divas trešdaļas iedzīvotāju bija vergi, kas strādāja kafijas un cukura plantācijās. No šī skarbā laikmeta līdz mūsdienām saglabājušās arheoloģiski vērtīgas dažādu ēku, tostarp kafejnīcu, drupas, kas nu ierakstītas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.  

Havanas pilsētas laukumi- dejojoši cilvēki un kubiešu mūzikas ritmi

Kafija ir viens no iemesliem, lai paviesotos Kubā, bet to ir vēl vairāk. Senā Havana sagaida ceļotājus ar sauli, tirkīzzilu jūru un krāsainām ēkām. Tā ir bauda gan acīm, gan dvēselei. Ja Tevi aizrauj salsa- Havana ir vairāk kā īstā vieta, kur pievienoties dejojošam pūlim kādā pilsētas laukumā. Sagatavojies un apgūsti pamatsoļus jau mājās!

Kuba ir kontrastu zeme, kurā var sastapt milzīgu bagātību un nepatveramu nabadzību. Kubas vēsture- tā ir spriedze, pretrunas, pārmaiņas un politiķu sadursmes. Fidels Kastro, leģendārie Kubas cigāri, rums, tirgotāji vēsturiskās Havanas ieliņās. Augi, dzīvnieki, smarža, mūzika, atvērti logi- tas veido neatkārtojamo vidi Havanā, ko tik ļoti kāro izbaudīt tūristi.

Vēsture jūras malā

Vīri met makšķeres jūrā. Saimnieku krastmalā gaida piesiets ēzelītis. Ēnas pludmalē ir tik pat krāsainas, cik mazās mājiņas krastmalā. Havanā pagrimums un atdzimšana iet roku rokā. Trešās pasaules valsts nabadzība ir blakus bezrūpīgai tūristu atpūtai pludmalē. Havanas kvartālos slejas brīnišķīgi atjaunotas Koloniālā stila pilis, baroka laika klosteri un baznīcas. Pagātne ir klātesoša. Restorāns Casa de Al, kas atrodas Varadero pilsētā, izveidots mafijas vadoņa Ala Kapones bijušajā mājā. Viesnīcā Nacionall ir uzturējušies Frenks Sinatra un Vinstons Čērčils, un restorāna Bodeguita del Medio bārā kokteiļus baudījis Ernests Hemingvejs.

Ja savos ceļojumos meklējat neaizmirstamus gardumus un vietējās virtuves baudas, Kuba, iespējams, nav jūsu īstais galamērķis. Havanas ielās ieraudzīsiet slēgtu restorānu reklāmas izkārtnes kā atblāzmu no pirms revolūcijas laika 50.-tajos gados. Šodien vietējie iedzīvotāji ēd galvenokārt rīsus un pupas, saldos kartupeļus, kukurūzu un citus sakņaugus. Lai arī pārtikas trūkums kopš 90.- tajiem gadiem nav aktuāls, tomēr augļu un dārzeņu pieejamība joprojām nav pietiekama. Kubā saražo tikai nelielu daļu no valstī nepieciešamās pārtikas. Ceļojumā uz Kubu drīzāk izbaudiet dzērienus! Kubas nacionālais dzēriens ir rums, kas ražots no cukurniedru cukura. Augstas kvalitātes kubiešu rums ir pieejams visur. Rumu bauda tīru vai kokteiļos, piemēram, populāro Mohito vai ne mazāk eksotisko Cuba Libre- rumu ar kolas dzērienu un laimu. Alus un bezalkoholiskie dzērieni ir pieejami pietiekami plaši, taču vīnu Kubā atradīsiet tikai viesnīcu bāros vai dārgākos restorānos.

Kubas eksporta prece- kafija

Kafijas mīļotājiem un kafijas izzinātājiem ir vērts ierindot Kubu sava ceļojumu galamērķu sarakstā. Kubas vēsturē kafijai ir svarīga loma. Gan arabikas, gan robustas šķirnes Kubā tiek audzētas jau 200 gadus. Jau 20 gadus pēc kafijas ievešanas Latīņamerikā, Kubā darbojās vairāki simti kafijas audzētāju. Mūsdienās īpaši labvēlīgas kafijas audzēšanai ir Sierra Maestra kalnu grēdas valsts austrumos. Kafijas tur tiek audzēta ekoloģiski un pēc novākšanas un apstrādes tiek tumši apgraudzēta, atbrīvojot spēcīgos aromātus. Kubas kafijai raksturīga izteiksmīga garša un ilgstoša, spēcīga pēcgarša. Šāda Kubai raksturīga kafija tiek tirgota kā suvenīrs. Apmeklējot kafijas plantācijas, piemēram, Sierra del Rosario,  iespējams iepazīties ar kafijas audzēšanas vēsturi Kubā un piedalīties kafijas garšošanā.

Kafiju Kubā dzer dažādi. Populārs ir gan Café con Leche, gan Café Americano, gan dažādas kafijas ar rumu. Tomēr pārsvarā vietējie kafijas baudītāji izvēlas melnu kafiju bez piena- Cafe Cubano, ko ir viegli atpazīt- tā ir salda, melna un stipra. Dzeramā ūdens kvalitāte Kubā ne visur ir ideāli piemērota kafijas gatavošanai. Vietējie iedzīvotāji vidēji nopelna ap 20 ASV dolāriem mēnesī un nevar atļauties nopirkt labāko kafiju. Tāpēc kubieši atrod radošus veidus, kā uzlabot kafijas garšu, piemēram, pievienojot kafijai ievārījumu. Kafiju Kubā mēdz pasniegt mazās tasītēs, ko sauc par tacita. Kubieši ir ļoti viesmīlīgi, sabiedriski ļaudis. Tiem patīk saviesīgums, tamdēļ viņi labprāt viesojas viens pie otra, vienmēr ir draudzīgi pret kaimiņiem, kā arī pret tūristiem. Kafija ir kubiešu viesmīlības simbols, un ar mīlestību pagatavotu stipru un saldu kafiju jums pasniegs pat visvienkāršākajā tūristu mītnē.

Kafijas pauzes atslēgas vārdi Havanā:

Café Cubano vai Cafecito- tipiska kubiešu kafija, espresso ar cukuru.

Café Americano- lielā krūzē pasniegta kafija, vēl saldāka par Café Cubano.

Café con Leche ir kafija ar tik pat daudz karsta piena.

Cortadito- espresso ar putotu pienu virs tā.

Café Colada ir tipisks Kubas espresso, kas pagatavots lielākā daudzumā, un tiek sadalīts mazākās tasītēs draugu pulkā.

Daļiņu no Kubas vari izbaudīt tai raksturīgās kafijas tasītē ar Paulig Cafe Havana! Paulig Café Havana kubas kafijas pagatavošanai ir izcili piemērota, īpaši, ja Tev mājās ir uz plīts izmantojamā mokas kanniņa. Izmēģiniet pagatavot kubiešu stila kafiju mājās un baudiet to kopā ar kādu saldu kūku!

Vairāk par Paulig lielpilsētu kafijām lasi šeit: https://www.paulig.lv/lv/lielpilsetu-kafijas

 

 

Back to top