Ņujorka- pilsēta, kur atgriezties

14.8.2018

 

Ņurjoka- lielākā pilsēta Amerikas Savienotajās Valstīs ir gan mākslas metropole, gan biznesa centrs vienlaikus. Un ne tikai- mazāk kā 400 gadu laikā pilsēta kļuvusi par lielāku vai mazāku centru gandrīz jebkurā uzņēmējdarbības sfērā.

”Lai jums izdevies atvaļinājums!” uzsauc taksometra šoferis ar žilbinošu smaidu un ar pašsaprotamu žestu pieņem pāris dolāru dzeramnaudas. Tu paliec uz ielas, aci pret aci ar dzelzsbetona debesskrāpjiem un nerimstošu cilvēku plūsmu. Ņujorka ir vieta, kurā ikviens iederas. Pilsētas tēls ir tik pievilcīgs, ka ikviens vēlas šeit atgriezties. Šajā vidē, kurā līdzās pastāv simti dažādu dzīvesveidu, pārmaiņas ir pati dzīve. Ar milzīgu take-away kafijas tasi vienā un mobilo tālruni otrā rokā, cilvēki ir nemitīgā kustībā, jo viss ir jāpaveic šodien. Katra diena ir viena iespēja- jāizdodas, jāpaspēj, jābūt veiksmes zenītā. Nav svarīgi, vai šī pirmā tikšanās ar pilsētu, vai Ņujorka ir Tavas mājas. Ņujorkā nekas nav apsolīts, bet iespējams ir viss un ikvienam.  

Manhetena, Bruklina, Kvīnsa un Bronksa. Lai kurp Tu dotos, vakarā atgriezīsies savā naktsmītnē daudz redzējis un uzzinājis: guvis iedvesmu MoMa Mākslas muzejā vai no Disneja mūzikas Minskoff teātrī, pavadījis laiku slavenajā Zinātnes muzejā vai Madison Square Garden arēnas apmeklējumā, vai vienkārši vērojis tūristus Taimskvēra gaismās un Centrālās stacijas terminālā.

Ņujorkā ir tik daudz, kas jāpagūst- pāriet pār Bruklinas tiltu, apmeklēt Brīvības statuju, noķert taksometru kā Kerija no seriāla ”Sekss un lielpilsēta”, un mēģināt dabūt brīvu galdiņu kādā Grīničvilidžas restorānā. Filmas ”Brokastis Tifānijā” leģendārais pirmais kadrs ar Odriju Hepbernu ir uzfilmēts vairāk kā pirms 50 gadiem un joprojām redzams pilsētas ielās- sieviete ar kafijas tasi un kruasānu. Ņujorkas ielās atradīsiet daudzu slavenu filmu un seriālu skatu, taču, piemēram, aina no seriāla "Draugi" Centrālparka kafejnīcā nebija īsta. Tomēr, ja ceļojuma drudzī šķiet, ka nokļūstat "When Harry met Sally" vai filmas "Sātans Pradas brunčos" ainā- ļaujieties un noticiet tam! Pilsētas siluets debesīs ir tik unikāls un episks, ka to ir jāpieredz ne tikai veroties kino ekrānā, bet arī dzīvē.

Izstaigāt Centrālparku kājām

Agrā rīta stundā pie kafejnīcām veidojas rindas. Ņujorka un steiga- tie ir gandrīz sinonīmi. Pilsētnieku brokastis notiek ceļā uz biroju, jo ir jāsteidzas, un kafijas un uzkodu take-away stendi atrodas ik uz soļa. Piesēst kafejnīcā ir luksuss, kas ikdienas skrējienam nepiedien. Ņujorkiešu rīta kafija ir liela un diezgan viegla. Ja nevēlies vilties un gribi saņemt pietiekami noturīgu rīta kafeīna devu- iesakām brokastīs pasūtīt kafiju bez piena.

Nepārdzīvo, ja Starbucks darbinieks pārklausās Tavu vārdu vai maizītes vietā atnes Tev melleņu keksiņu. Ņem savu maltīti līdzi un dodies iekarot soliņu Centrālparkā. Vēro, izbaudi un ļaujies. Centrālparkā ir viss- cilvēki, suņi, muzikanti, ziepju burbuļu aparāts, fotogrāfi, kas ķer mirkļus, zirgu pajūgi un mērkaķis, kas vāc ziedojumus. Centrālparks, kas izveidots 1853. gadā, atrodas starp Upper East Side un Upper West Side rajoniem un vienmēr ir bijis pilsētas sirds un plaušas. Parku apmeklē aptuveni 35 miljoni cilvēku gadā. Centrālparkā iespējams gan vienkārši pastaigāties vai sportot, gan izbaudīt izjādi ar zirgu, doties piknikā, klausīties koncertus, braukt ar skrituļslidām, spēlēt dažādas bumbu spēles vai aplūkot zooloģisko dārzu.

Vienīgā izbūvētā Centrālparka aleja- The Mall- parkā sākotnēji bija paredzēta kā pulcēšanās un tikšanās vieta parka apmeklētājiem. Aleju ieskauj gobas un tās dienvidu galā- vēsturiski slavenu literātu statujas. Arī šī Ņujorkas aina nereti redzama filmās, tādēļ pastaiga šeit vienmēr šķitīs nedaudz maģiska. Parks katrā gadalaikā izskatās pilnīgi atšķirīgi, tādēļ turp vērts doties gan vasaras svelmē, gan tad, kad zemi klāj balts sniedziņš.

Pilsēta, kas nekad neguļ

Ņujorkietis bez rīta kafijas- tas nav iedomājams, jo kafijas kā enerģijas devas loma ir īpaši nozīmīga pilsētā, kas nekad neguļ. Nav pārsteigums, ka arī viena no lielākajām kafijas biržām atrodas tieši Ņujorkā. Pilsētā ir vairāk kā 3300 dažādu kafetēriju, un te patērē aptuveni 7 reizes vairāk kafijas nekā jebkurā citā Amerikas metropolē.

Ja kafijas pasaule jūs patiesi interesē, dodieties uz Bruklinai tuvējo apkaimi Greenwood Heights. Alpha Domince ekstrakcijas laboratorijā iespējams nogaršot augstvērtīgas (specialty)  kafijas no visas pasaules, ko grauzdējuši un pagatavojuši augstas klases speciālisti un baristas- pasaules čempioni. Te varat uzzināt daudz par katru kafijas ķēdes posmu no ražas līdz tasītei- dažādiem kafijas audzēšanas, apstrādes, grauzdēšanas un pagatavošanas amatu trikiem. Galdiņš šeit noteikti jārezervē.

Arī svētdienas brančs Ņujorkā ir tik populāra tradīcija, ka bez rezervēšanas noskatītā vietā galdiņu variet nogaidīt vairāk kā stundu. Miljonu pilsētā gardēžiem tiek piedāvātas neskaitāmas alternatīvas, un katras ceļojuma brokastis, pusdienas vai vakariņas variet baudīt aizvien jaunās un jaunās vietās.

Dažādas kafejnīcas, kafijas bāri, grauzdētavas un tirgotavas Ņujorkā atrodas vai ik uz stūra. Kafijas kultūra un inovācijas turpina attīstīties. Cilvēki meklē savu perfekto kafiju. Vienus aizrauj espresso un dzērieni uz tā bāzes. Daudzi citi izvairās no lielām kafejnīcu ķēdēm un dod priekšroku nelielām ģimenes grauzdētavām un kafetērijām, kur kafijas izcelsmei, kvalitātei un meistarībai ir galvenā loma.

Paulig Café New York ir kafija, kas radīta ar Ņujorkas iedvesmu. Tās maisījums un grauzdējums ir piemērots, lai gatavotu vidēji stipru kafiju lielā krūzē. Baudi to on-the-go visas dienas gaitā no iemīļotās termokrūzes, kā arī izmēģini cold brew- aukstā ūdenī pagatavotu kafiju.

Vairāk par Paulig Café New York un pārējām Lielpilsētu sērijas kafijām lasi šeit: https://www.paulig.lv/lv/lielpilsetu-kafijas

 

 

 

 

Back to top