Daudzveidīgā Barselona veido savu kafijas stāstu

16.8.2018

Spānijas otra lielākā pilsēta ir vilinošs galamērķis gan pludmales baudītājiem, gan mākslas un vēstures interesentiem.

Agrs rīts. Kādā atvērtā logā būrītī lēkā pamodies putniņš. Saules stari vēl nekrīt uz ziedu veikaliņa priekšā izkārtoto krāšņo piedāvājumu, bet gaisā jau jūtams neļķu aromāts. Soli pa solītim bruģēta iela aizved līdz katedrālei, kuras torņi sniedzas debesīs. Stūra kafejnīcā, neieskatoties dzērienu kartē, pasūtu kafiju. Viesmīlis atnes tasīti espresso. Esiet sveicināti Barselonā! Pilsēta, kurā futbola stadions, lieliski restorāni un Gaudi arhitektūra ir tikai daži no simboliem, kas zināmi visā pasaulē. Barselona ir nozīmīga Spānijas pilsēta un Katalonijas reģiona centrs, kurā sastopams gan mazpilsētas šarms, gan mūsdienīgas metropoles elpa.

Barselonā dzīvo ap 1,5 miljonu iedzīvotāju. Olimpiskās spēles, kas šeit risinājās 1992. gadā, piesaistīja pilsētai plašu uzmanību, un kopš tām tūristu skaits ir ievērojami audzis. Ne visiem vietējiem tas šķiet tīkami, jo miljoni apmeklētāju nozīmē arī troksni, pūli un atkritumus.

Katru gadu Barselonu apmeklē vairāk kā 7 miljoni tūristu. Barselonas īpašā arhitektūra allaž vilina pilsētas viesus no visas pasaules.

Neskatoties uz tūristu skaitu, bet, iespējams, pat pateicoties tam, pilsēta ir saglabājusi savu mākslas, arhitektūras un kultūras šūpuļa labo slavu. Barselonas tēlu papildina baltās smilšu pludmales un izcila vietējā virtuve. Ja vēlaties lielpilsētas un pludmales atvaļinājumu vienā- lūdzu- Barselona ir ceļamērķis tieši jums!

Lai kurp jūs dotos- gar La Ramblu uz pludmali, uz Šokolādes muzeju vai slaveno iepirkšanās centru La Boqueria, Barselonas ielas ir gājēju pilnas no agra rīta līdz pat vēlam vakaram. Savas slavas sākumos šeit pastaigājies arī jaunais Pikaso- savu mākslinieka karjeru viņš uzsācis tieši Barselonā, galvenokārt pievēršoties tieši ielu un kafejnīcu ainu attēlošanai savos mākslas darbos. Tikai retais zina, ka pati pirmā Pikaso personālizstāde notika Els Quatre Gats kafejnīcā Barselonā, kas darbojas arī šodien.

Apburošā arhitektūra

Lielai daļa tūristu galvenais pilsētas apmeklēšanas iemesls ir daudzveidīgā un unikālā arhitektūra. Ceļotājus no visām pasaules malām piesaista romiešu laika drupas, gotiskās baznīcas un parki. Dzidri zilais jūras ūdens, kalni, kas slejas uz ziemeļiem no pilsētas un plašā vecpilsēta ir ārkārtīgi pievilcīga kombinācija. Elegantais Ešamplē rajons Barselonā uzskatāms par pilsētas biznesa centru. To grezno pasaules slavu ieguvušās Jūgendstila ēkas, ko radījis Gaudi un viņa laikabiedri.  Aplūkojot viļņainās sienas, krāsainās mozaīkas un balkonus, sapratīsiet, kāpēc katalāņi uzskata sevi par Spānijas mākslas un inteliģences eliti.

Barselonas simbols- La Sagrada Familia vai Svētās Ģimenes katedrāle nav pabeigta kopš tās arhitekta Gaudi bojāejas negadījumā 1926. gadā. Šai sakrālajai ēkai, kas celta katoļticības slavināšanai, arhitekts veltījis 43 savas dzīves gadus.

Gardēžu Barselona

Spānijā kafejnīcu un restorānu vide ir ļoti demokrātiska. Kava (pēc tradicionālas metodes Spānijā darīts dzirkstošais vīns) un kafija tiek piedāvāta it visur. Simpātiski veikaliņi, kafejnīcas un restorāni jūs sagaida pie Santa Maria del Mar baznīcas. Īpašas uzmanības vērta ir Casa Gispert pārtikas preču tirgotava, kas darbojas kopš 1851. gada. Tajā atradīsiet augstas kvalitātes vietējos gardumus un delikateses no visas pasaules- bioloģiski audzētus produktus, olīveļļas, etiķus, šokolādi, riekstus, medu, ievārījumus, saldos vīnus un dāvanu grozus. 

Spānijas virtuves tipiskie ēdieni ir serrano šķiņķis, čorizo desiņas, dažādi sieri un jūras veltes, kā arī dārzeņi. Barselonā lieliska izvēle sagaida arī vegānus, piemēram, La Heladeria Mexican Barceloneta rajonā vai Cat Bar Vegano vecpilsētas centrā. Tie ir restorāni, kuru piedāvājumā ir vegāniski saldējumi, burrito un burgeri.

Kafijas kultūras jaunais vilnis

Pēdējos gados kafijas kultūra Barselonā ir uzplaukusi. Vēl dažus gadus atpakaļ pilsētā varēja atrast vien dažas kafejnīcas, kas piedāvātu ko aizraujošu kafijas entuziastiem. Katalonijas kafijas tradīcijas ir spēcīgas, un pēdējos gados tās attīstījušās pasaules tendenču ietekmē. Dažādi kafijas kultūras pasākumi kā, piemēram Barselonas Neatkarīgais kafijas festivāls (Independent Barcelona Coffee Festival) ir pievērsuši kafijas sabiedrības uzmanību pilsētai.

Spānijā kafiju vairāk patērē kafejnīcās nekā mājās. Parasti tiek baudīta stipra kafija no maza izmēra tasītēm. No rītiem kafiju bauda kopā ar kādu saldu maizīti vai bocadillo (kafejnīcā uz vietas cepta brokastu maize).  Jaunās un mūsdienīgās kafejnīcas tiek atvērtas tikai ap pusdienas laiku. Tikšanās un saviesīgas sarunas tajās norit ar glāzi aperatīva un tradicionālajām tapas uzkodām.

 Ja jūs neaizrauj Gaudi, Dali, Miró vai Tàpies, un nevēlaties stāvēt garas rindas, lai iekļūtu muzejos, vienmēr atradīsiet kādu vilinošu kafejnīcas stūrīti. Iekārtojieties ērti ar skatu uz rosīgo ielu, kamēr vakara saule krīt uz ietvi un apspīd kafejnīcas tirkīza krāsas krēslus. Viesmīlis jautājoši uzlūko. Pārlūkojot kafijas karti, vienkārši atbildiet, ka vēlaties kafiju Barselonas gaumē!

Ja sapnis par Barselonu ir Tevi aizrāvis, bet ceļojums vēl nav tik tuvu- ar Paulig Café Barcelona nokļūsti garšas ceļojumā vienā mirklī. Pagatavo Cafe con leche spāņu gaumē un Spotify lietotnē atrodi www.spotify.com/pauligfi izveidotu Barselonas iedvesmas mūzikas sarakstu!

Barselonas kafijas vārdnīca:

Spāniski: Café Solo

Katalāņu valoda:  Cafè sol – melna kafija (espresso)

Spāniski: Café con Leche

Katalāņu valoda:  Cafè amb llet – kafija ar pienu

Spāniski: Café Cortado

Katalāņu valoda:  Tallat - espresso ar pienu

Spāniski: Café con Hielo

Katalāņu valoda:  Café amb gel – kafija ar ledu

Spāniski: Cappuccino

Katalāņu valoda: Caputxí - espresso ar putotu pienu

Spāniski: Café Americano

Katalāņu valoda: Cafè americà - Café Solo ar pievienotu ūdeni jeb americano

 

Back to top